Artykuły
Kurs o świętym Ottonie
Serdecznie zapraszamy na Kurs Ottonowy, finansowany w ramach projektu naukowo-edukacyjnego „Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy – Jubileusz 900-lecia”, realizowanego we współpracy Instytutu Nauk Teologicznych i Instytutu Historii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Nowy cykl konferencji naukowych
Już 21 maja o godzinie 9:00 w studio UNIWIZJI rusza trzeci cykl konferencji w ramach projektu pt. „900 lat od misji św. Ottona z Bambergu – Prawo państwowe a prawo kościelne i Kościół”. Temat: Kościół i kościelne osoby prawne w prawie administracyjnym.
Konferencje naukowe
Instytut Nauk Teologicznych US we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji US zapraszają do zapoznania się z materiałem z konferencji naukowej pt. „Kościół i wiara w prawie cywilnym materialnym i procesowym”. Link poniżej.
Szlak świętego Ottona - Via Ottoniana
W zakładce DO POBRANIA znajdziemy najnowszy przewodnik turystyczny opisujący wszystkie miejsca na Pomorzu związane z misjami świętego Ottona.
Słupskie klaryski przygotowują się do Jubileuszu
Słupskie klaryski rozpoczęły przygotowania do obchodów 900-lecia pomorskiej misji ewangelizacyjnej św. Ottona. Przyklasztorny kościół to jedyna świątynia w diecezji, której patronuje Apostoł Pomorza.
Jubileuszowe oratorium
2024 to rok trzech jubileuszy w Kamieniu Pomorskim. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej obchodzić będzie swój 60. jubileusz, a Kamień Pomorski świętować będzie 750-lecie nadania praw miejskich. Będzie to także rok świętowania 900-lecia Misji Pomorskiej św. Ottona z Bambergu. Właśnie na tę okoliczność w parafii św. Ottona odbyło się podpisanie umowy na przygotowanie dedykowanego temu wydarzeniu oratorium o św. Ottonie.
Konferencja w Cedyni
13 października 2023 r. w Cedyni odbyła się I Konferencja Sprawozdawcza Projektu „Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy. Jubileusz 900-lecia”. Organizatorami konferencji było Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita" w Chojnie, Muzeum Regionalne w Cedyni oraz Pracownia interdyscyplinarnych badań nad chrztem Pomorza i jego dziedzictwem historyczno-kulturowym.
Gruntowna renowacja kościoła św. Michała w Bambergu
Kościół św. Michała, w którym znajduje się grób Apostoła Pomorza, zaczyna świecić coraz większym blaskiem. Prowadzi się intensywne prace konserwatorskie, których zakończenie zaplanowane jest na wiosnę 2025 roku.
Ebook - publikacja pokonferencyjna
Niniejszy e-book jest podsumowaniem i swoistym upamiętnieniem pierwszej z cyklu trzech konferencji poświęconych relacji prawa państwowego i Kościoła. Zamieszczamy w nim teksty wybranych wykładów i bogaty materiał fotograficzny. Dostępny w zakładce DO POBRANIA.
Nowe pomoce dydaktyczne
W zakładce DO POBRANIA opublikowane zostały najnowsze pomoce i konspekty katechetyczne oraz gra dotycząca misji ottonowych. Zapraszamy do zapozania się i korzystania w szkole oraz podczas wspólnotowych spotkań formacyjnych.
Wywiad dla KAI
15 czerwca 1124 r. w Pyrzycach odbył się chrzest pierwszych pogan na Pomorzu Zachodnim, dokonany przez bp. Ottona z Bambergu, zwanego Apostołem Pomorza, i jego współpracowników.
Podsumowanie konferencji naukowych
Debatą zatytułowaną “Relacje Kościół-państwo – perspektywa prawna i teologiczna” zakończyła się dwudniowa konferencja realizowana w ramach projektu “900 lat od misji św. Ottona z Bambergu – Prawo państwowe a prawo kościelne i Kościół”. W dyskusji, którą moderował dr Piotr Goniszewski – z-ca Dyrektora Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego, udział wzięli: dr Ewa Milczarek, ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki, prof. US i ks. dr hab. Andrzej Draguła, prof. US.
Pielgrzymka do Bambergu
W sobotę 22 kwietnia br. odbyła się archidiecezjalna pielgrzymka do grobu świętego Ottona - Apostoła Pomorza. W pielgrzymce uczestniczyło 150 osób z różnych parafii. Warto odnotować liczne grupy z parafii św. Ottona oraz z Katedry ze Szczecina, z Podjuch, Łobza, oraz grupę młodzieży z Wolina. Z wiernymi podróżowało kilkunastu duchownych oraz alumni naszego seminarium. Całości przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga wraz z biskupem Henrykiem Wejmanem.
Spotkanie w Burg Feuerstein
Kilkunastoosobowa grupa młodzieży z XIII Liceum Ogólnokształcącego ze Szczecina oraz młodzież z Wolina gościła w dniach 27-29.05.22 w partnerskiej archidiecezji bamberskiej. Weekendowe spotkanie integracyjne odbyło się na zamku Burg Feuerstein.
Powstaje obraz Apostoła Pomorza
Znany szczeciński malarz dr Mieczysław Chruściel rozpoczyna prace nad obrazem świętego Ottona. Wizerunek będzie zdobił kaplicę chrzcielną Bazyliki Archikatedralnej oraz będzie służył do peregrynacji.
Cykl konferencji
Celem projektu jest upowszechnienie wyników badań naukowych w zakresie ustalenia rzeczywistej zależności pomiędzy działalnością Kościoła i kościelnych osób prawnych a postanowieniami prawa państwowego – ustrojowego, cywilnego i administracyjnego, regulującymi podstawowe sfery życia społecznego i gospodarczego. Więcej informacji: https://teo.usz.edu.pl/konferencja-wplyw-prawa-panstwowego-na-zycie-kosciola-i-koscielnych-osob-prawnych-zagadnienia-fundamentalne/
Śladami świętego Ottona
W dniach 3 - 6 listopada br. przebywała w Świnoujściu trzydziestoosobowa grupa parafian z Höchstadt an der Aisch z archidiecezji Bamberg ze swoim proboszczem ks. Kilianem Kemmerem
Nowy projekt Instytutu Teologicznego
Tytuł projektu brzmi: "900 lat od misji św. Ottona z Bambergu – Prawo państwowe a prawo kościelne i Kościół". Celem projektu jest upowszechnienie wyników badań naukowych w zakresie ustalenia rzeczywistej zależności pomiędzy działalnością Kościoła i kościelnych osób prawnych a postanowieniami prawa państwowego – ustrojowego, cywilnego i administracyjnego, regulującymi podstawowe sfery życia społecznego i gospodarczego. Szczegóły projektu na stronie internetowej Instytutu: https://teo.usz.edu.pl/o-projekcie/
Następca świętego Ottona w Szczecinie
28 czerwca br. gościł w Szczecinie Ks. Arcybiskup Ludwig Schick - Metropolita Bambergu, który przy tej okazji opowiedział o swoich oczekiwaniach związanych z Jubileuszem 900-lecia misji pomorskiej św. Ottona w 2024 roku.
Druga Konsultacja Ekumeniczna Biskupów
Nabożeństwo Ekumeniczne, które odbyło się 6 kwietnia 2022 w szczecińskiej katedrze św. Jakuba, było zwieńczeniem Drugiej Konsultacji Ekumenicznej – spotkania trzech chrześcijańskich wyznań z terenów przygranicznych nad Odrą i Nysą Łużycką, upływającego pod hasłem: „Chrystusa wspólnie wyznać w środku Europy”. Wzięli w nim udział biskupi katoliccy, prawosławni i ewangeliccy z Polski i Niemiec.
Wspomnienie liturgiczne
Dokumenty o św. Ottonie są bardzo bliskie czasom jego działalności - a przez to wiarygodne. Jego żywot opisał bowiem w kilkanaście lat po śmierci Ottona mnich benedyktyński z opactwa w Prüfening, które założył św. Otton. Mamy ponadto jeszcze Żywot św. Ottona, skreślony przez Ebona, i Dialog o życiu św. Ottona, napisany przez Heborda. Obaj byli niemal współcześni Ottonowi.
Prymas Wyszyński o misji św. Ottona - 850 lecie chrztu Pomorza
W związku z jubileuszem 850-lecia chrztu Pomorza Zachodniego do Szczecina przybył Prymas Kardynał Stefan Wyszyński. Uroczystości jubileuszowe miały miejsce w dniach od 7 do 8 września 1974 r. Biskupi przybyli do Szczecina wprost z Gniezna, gdzie wcześniej przeżywali 3-dniowe rekolekcje prowadzone przez ordynariusza tarnowskiego bp. J. Ablewicza. Już 6 września, 50 biskupów idąc po śladach św. Ottona, w godzinach popołudniowych przybyło do 30 parafii rozsianych po całej diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Następnego dnia o godz. 10.00 w kościele pw. Świętej Rodziny w Szczecinie ksiądz prymas rozpoczął obrady 144. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski. Odbyły się dwie sesje: zwyczajna i uroczysta.
Abp Bambergu przekazuje relikwie św. Ottona
Z racji przypadającej 885. rocznicy chrztu Pyrzyc, w niedzielę 14 czerwca 2009 r., abp Bambergu Ludwig Schick przekaza relikwie św. Ottona.
Dzień św. Ottona biskupa Bambergu w Wolinie
24 kwietnia 2015 r. uroczyście obchodzono w Wolinie 825 rocznicę kanonizacji św. Ottona, biskupa Bambergu, Apostoła Pomorza. Obchody liturgiczne były poprzedzone sesją naukową poświęconą postaci św. Ottona i jego misji ewangelizacyjnej. Ks. Abp Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński przewdoniczył modlitwie przy zachowanych fundamentach kościoła św. Wojciecha, katedry Biskupa Pomorskiego w latach 1140-1188, a następnie Mszy św. w Kolegiacie św. Mikołaja Biskupa.
Wykopaliska w Lubinie
W dniu 13 czerwca 2014 na terenie gminy Międzyzdroje odbyły się uroczystości związane z 890. rocznicą pierwszej misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim. Ich pierwsza część zgromadziła uczestników w Sali Teatralnej Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach i miała charakter wykładowy.
Miejsca kultu św. Ottona
Studzienka (baptysterium) św. Ottona w Pyrzycach
Studzienka upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Pomorza, jakim był chrzest jego mieszkańców.
"ODKRYLIŚMY fundament kościoła z XII w" wieku.
Jeśli wstępne ustalenia się potwierdzą, będzie to najstarszy kościół na Pomorzui wokół Bałtyku — mówi prof. Marian Rębkowski, kierownik Oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego.
Kapituła Bambergu
W dniach od 1. do 3. października 2014 r. gościła w naszej Archidiecezji - na zaproszenie Szczecińskiej Kapituły Katedralne - Bamberska Kapituła Katedralna. Na czele pielgrzymki stał Ksiądz Arcybiskup dr Ludwik Schick, biskup Bambergu, który ofiarował relikwie św. Ottona dla Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Wizyta ta została zaplanowana jako pielgrzymka śladami misjonarza Pomorza św. Ottona z Bambergu.
2009 - Arcybiskup Bambergu Ludwig Schick przewodniczył uroczystej liturgii...
Z racji przypadającej 885. rocznicy chrztu Pyrzyc, w dniach 13-14 czerwca br. odbyły się obchody upamiętniające to doniosłe wydarzenie z 1224 roku, które miało znaczący wpływ na kształtowanie się Kościoła nad Odrą i Bałtykiem.
Cerkwica - studnia św. Ottona
Cerkwica leży na trasie z Kamienia Pomorskiego do Trzebiatowa. Studzienka jest ukryta w kępie dębów za kościołem pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Samochód najwygodniej zostawić pod kościołem, przy ulicy Bocznej.