loading...

Druga Konsultacja Ekumeniczna Biskupów

12 grudnia 2022r. Odsłon: 412

Nabożeństwo Ekumeniczne, które odbyło się 6 kwietnia 2022 w szczecińskiej katedrze św. Jakuba, było zwieńczeniem Drugiej Konsultacji Ekumenicznej – spotkania trzech chrześcijańskich wyznań z terenów przygranicznych nad Odrą i Nysą Łużycką, upływającego pod hasłem: „Chrystusa wspólnie wyznać w środku Europy”. Wzięli w nim udział biskupi katoliccy, prawosławni i ewangeliccy z Polski i Niemiec.

Obrady

Ekumeniczne spotkanie rozpoczęto modlitwą w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym. Po niej miała miejsce dyskusja na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Wśród podejmowanych tematów omawiano możliwości podejmowania współpracy ekumenicznej oraz tak aktualny dziś temat wojny na Ukrainie.

Powstał pomysł, o czym poinformował później uczestników Nabożeństwa Ekumenicznego ks. Marcin Szczodry, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży, by zorganizować Akademię Letnią – spotkanie studentów z Polski i Niemiec, którego tematem przewodnim będzie pytanie „Ile granic ma Europa?”. Akademię wstępnie zaplanowano w sierpniu przyszłego roku w Świdnicy. W zamierzeniu stanowić ma ona okazję do poszukiwań odpowiedzi na pytania związane z postrzeganiem granic oraz ich znaczeniem, zarówno w wymiarze geograficznym, politycznym, jak i etycznym, w odniesieniu do tak poważnego wydarzenia, jakim jest nieuzasadniona napaść Rosji na Ukrainę oraz bezmiar cierpień przez nią wywołanych.

Temat usilnych i ciągłych starań o utrzymanie pokoju w sytuacjach zagrożenia oraz dążenia do jego zapanowania tam, gdzie trwa wojna, był dominujący. Podkreślono jak istotnym wymiarem religii jest troska o pokój i sprzeciw wobec wszystkiego, co go niszczy.

Wspólna modlitwa

Zakończeniem Konsultacji Ekumenicznej było Nabożeństwo Ekumeniczne w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej, któremu przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga. Metropolita wyraził wdzięczność wszystkim przybyłym z ich obecność, nawiązując do potrzeby ciągłego pielęgnowania przekazanego przez przodków depozytu żywej wiary.

„W naszym pokoleniu – mówił abp Dzięga – korzystamy z dzieł wiary ojców naszych, ale także dawnych mieszkańców naszej ziemi. Pamiętamy o nich w modlitwie i Bogu za ich wiarę dziękujemy […] To spotkanie jest dla nas jak oddech zwyczajny, codzienny, w Duchu Świętym”.

Homilię w trakcie Nabożeństwa wygłosił biskup ewangelicki Christian Stäblein z Berlina. Poruszył w niej konieczność wiernego i świadomego podążania za Jezusem w każdej, nawet najtrudniejszej życiowej sytuacji. Także, a może szczególnie nawet w obliczu wojny. Podkreślił, że chrześcijanie nie mogą być obojętni wobec tych, którzy potrzebują pomocy, wobec cierpiącej wskutek wojny Ukrainy. Zaznaczył, że obowiązkiem jest dziś mówienie w jej imieniu na głos tego, co powinno być wypowiedziane, wyrażanie stanowczego sprzeciwu przeciwko agresji i tym, którzy do niej zachęcają oraz żarliwa modlitwa o pokój.

Kolejne spotkanie niebawem

Ekumeniczne spotkanie biskupów trzech chrześcijańskich wyznań z terenów przygranicznych nad Odrą i Nysą Łużycką po raz pierwszy odbyło się w 2019 r. we Frankfurcie nad Odrą. Tegoroczne, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, było drugim takim wydarzeniem w przygranicznym regionie. Kolejne, według zapowiedzi, odbędzie się we Wrocławiu.

Uczestnicy Konsultacji / Teilnehmerliste:

Zaproszeni z Polski:

Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga, Archidiecezja Szczecińsko - Kamieńska

Ks. Biskup Tadeusz Lityński, Diecezja Zielonogórsko - Gorzowska

Ks. Biskup Andrzej Siemieniewski, Diecezja Legnicka

Ks. Biskup Marek Mendyk, Diecezja Świdnicka

Ks. Biskup Jacek Kiciński, Archidiecezja Wrocławska

Ks. Biskup Henryk Wejman, Archidiecezja Szczecińsko - Kamieńska

Ks. Biskup Waldemar Pytel, Kościół Ewangelicko - Augsburski w Polsce, Diecezja Wrocław

Ks. Biskup Mirosław Wola, Kościół Ewangelicko - Augsburski w Polsce, Gorzów Wielkopolski

Eingeladen aus Deutschland:

Erzbischof Dr. Heiner Koch, Erzdiözese Berlin

Weihbischof Dr. Matthias Heinrich, Berlin

Monsignore Dr. Hansjörg Günther, Erzbistum Berlin, Vorsitzender des Ökumenischen Rats Berlin-Brandenburg

Bischof Tilman Jeremias, Ev.-Lutherische Kirche in Norddeutschland

Bischof Tobias Bilz, Ev.-Lutherische Landeskirche Sachsen

Bischof Emmanuel von Christoupolis, Vikarbischof der Griechisch-Orthodoxen Metropolie von Deutschland

Bischof Dr. Christian Stäblein, Ev. Kirche Berlin-Brandenburg-schlesische Oberlausitz

Landesbischöfin Kristina Kühnbaum-Schmidt, Vorsitzende des Bischofsrates und der Kirchenleitung der Ev.-Luth. Nordkirche

Generalsuperintendentin Theresa Rinecker, Ev. Kirche Berlin-Brandenburg-schlesische Oberlausitz

Pröpstin Dr. Christina-Maria Bammel, Ev. Kirche Berlin-Brandenburg-schlesische Oberlausitz

Przygotowanie i koordynacja / Vorbereitung und Koordination:

Frank Schürer-Behrmann – Superintendent, Ev. Kirchenkreis Oderland-Spree, Vorsitzender Ökumenisches Europa-Centrum Frankfurt/Oder

Hans-Joachim Ditz – Ökumenereferent im Erzbistum Berlin, Geschäftsführer des Ökumenischen Rates Berlin-Brandenburg

Dr. Justus Werdin – Pfarrer der EKBO für grenzüberschreitende Ökumene

Ks. Prof. Grzegorz Chojnacki – Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego

Ks. Dr Grzegorz Jankowiak – przygotowanie Konsultacji

Tłumaczenie / Dolmetscherinnen:

Anna Hopfer-Wola

Klaudia Wildner-Schipek

Protokollant:

Pfarrer Wolfgang Krautmacher



Archidiecezja
Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4
71-459 Szczecin

Misja Pomorska św. Ottona 1124

mapa