loading...

Fotogaleria

POSŁUCHAJ

RADIO SZCZECIN - rozmowa Małgorzaty Frymus z prof.Marianem Rębkowskim


ks. dr hab. Grzegorz Wejman, prof. US (Uniwersytet Szczeciński), Konteksty prawne pomorskiej misji św. Ottona z Bambergu


Wykład prof. Stanisław Rosik


Wykład ks. bp Henryk Wejman


6 sierpnia (2024)

Kurs o świętym Ottonie

Serdecznie zapraszamy na Kurs Ottonowy, finansowany w ramach projektu naukowo-edukacyjnego „Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy – Jubileusz 900-lecia”, realizowanego we współpracy Instytutu Nauk Teologicznych i Instytutu Historii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

12 maja (2024)

Nowy cykl konferencji naukowych

Już 21 maja o godzinie 9:00 w studio UNIWIZJI rusza trzeci cykl konferencji w ramach projektu pt. „900 lat od misji św. Ottona z Bambergu – Prawo państwowe a prawo kościelne i Kościół”. Temat: Kościół i kościelne osoby prawne w prawie administracyjnym.

4 grudnia (2023)

Konferencje naukowe

Instytut Nauk Teologicznych US we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji US zapraszają do zapoznania się z materiałem z konferencji naukowej pt. „Kościół i wiara w prawie cywilnym materialnym i procesowym”. Link poniżej.

12 listopada (2023)

Szlak świętego Ottona - Via Ottoniana

W zakładce DO POBRANIA znajdziemy najnowszy przewodnik turystyczny opisujący wszystkie miejsca na Pomorzu związane z misjami świętego Ottona.

26 października (2023)

Słupskie klaryski przygotowują się do Jubileuszu

Słupskie klaryski rozpoczęły przygotowania do obchodów 900-lecia pomorskiej misji ewangelizacyjnej św. Ottona. Przyklasztorny kościół to jedyna świątynia w diecezji, której patronuje Apostoł Pomorza.

26 października (2023)

Jubileuszowe oratorium

2024 to rok trzech jubileuszy w Kamieniu Pomorskim. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej obchodzić będzie swój 60. jubileusz, a Kamień Pomorski świętować będzie 750-lecie nadania praw miejskich. Będzie to także rok świętowania 900-lecia Misji Pomorskiej św. Ottona z Bambergu. Właśnie na tę okoliczność w parafii św. Ottona odbyło się podpisanie umowy na przygotowanie dedykowanego temu wydarzeniu oratorium o św. Ottonie.

25 października (2023)

Konferencja w Cedyni

13 października 2023 r. w Cedyni odbyła się I Konferencja Sprawozdawcza Projektu „Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy. Jubileusz 900-lecia”. Organizatorami konferencji było Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita" w Chojnie, Muzeum Regionalne w Cedyni oraz Pracownia interdyscyplinarnych badań nad chrztem Pomorza  i jego dziedzictwem historyczno-kulturowym.

21 września (2023)

Gruntowna renowacja kościoła św. Michała w Bambergu

Kościół św. Michała, w którym znajduje się grób Apostoła Pomorza, zaczyna świecić coraz większym blaskiem. Prowadzi się intensywne prace konserwatorskie, których zakończenie zaplanowane jest na wiosnę 2025 roku.

7 września (2023)

Ebook - publikacja pokonferencyjna

Niniejszy e-book jest podsumowaniem i swoistym upamiętnieniem pierwszej z cyklu trzech konferencji poświęconych relacji prawa państwowego i Kościoła. Zamieszczamy w nim teksty wybranych wykładów i bogaty materiał fotograficzny. Dostępny w zakładce DO POBRANIA.


czytaj więcej artykułów...
22 listopada (2022)

2009 - Arcybiskup Bambergu Ludwig Schick przewodniczył uroczystej liturgii...

Z racji przypadającej 885. rocznicy chrztu Pyrzyc, w dniach 13-14 czerwca br. odbyły się obchody upamiętniające to doniosłe wydarzenie z 1224 roku, które miało znaczący wpływ na kształtowanie się Kościoła nad Odrą i Bałtykiem.

22 listopada (2022)

Kapituła Bambergu

W dniach od 1. do 3. października 2014 r. gościła w naszej Archidiecezji - na zaproszenie Szczecińskiej Kapituły Katedralne - Bamberska Kapituła Katedralna. Na czele pielgrzymki stał Ksiądz Arcybiskup dr Ludwik Schick, biskup Bambergu, który ofiarował relikwie św. Ottona dla Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Wizyta ta została zaplanowana jako pielgrzymka śladami misjonarza Pomorza św. Ottona z Bambergu.

22 listopada (2022)

Dzień św. Ottona biskupa Bambergu w Wolinie

24 kwietnia 2015 r. uroczyście obchodzono w Wolinie 825 rocznicę kanonizacji św. Ottona, biskupa Bambergu, Apostoła Pomorza. Obchody liturgiczne były poprzedzone sesją naukową poświęconą postaci św. Ottona i jego misji ewangelizacyjnej. Ks. Abp Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński przewdoniczył modlitwie przy zachowanych fundamentach kościoła św. Wojciecha, katedry Biskupa Pomorskiego w latach 1140-1188, a następnie Mszy św. w Kolegiacie św. Mikołaja Biskupa.

23 listopada (2022)

Śladami świętego Ottona

W dniach 3 - 6 listopada br. przebywała w Świnoujściu trzydziestoosobowa grupa parafian z Höchstadt an der Aisch z archidiecezji Bamberg ze swoim proboszczem ks. Kilianem Kemmerem


czytaj więcej artykułów...
23 listopada (2022)

Gra planszowa - szlakiem św. Ottona

9 października we współpracy z naszym Wydziałem odbyły się warsztaty dla nauczycieli religii „900-lecie chrztu Pomorza Zachodniego”, prowadzone przez mgr lic. Kazimierza Raczyńskiego, doradcę metodycznego w Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie. 

23 listopada (2022)

Biskup Otton z Bambergu w przestrzeni pomorskiego Kościoła

Niniejsza monografia ukazuje postać bp. Ottona z Bambergu i jego osiągnięcia w dwóch wyprawach ewangelizacyjnych na Pomorze, z uwzględnieniem misyjnego szlaku, na tle sytuacji politycznej i kościelnej tych ziem, a także rozwój kultu świętego biskupa jako Apostoła Pomorza i patrona diecezji na tle zmieniającej się na przestrzeni dziejów organizacji kościelnej – szczególnie w przestrzeni katolickiej i to głównie w ramach granic archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Wymiar edukacyjny pracy zyskuje również wielką wagę ze względu na wspomniane jubileusze

23 listopada (2022)

Biskup Otton z Bambergu i jego świat

„ŚWIAT” OTTONA z BAMBERGU: MEMORIA I WARTOŚCI / 11
Stanisław Rosik, Orbis Romanus – Christianitas – Pomerania. Pomorze w „świecie” Ottona z Bambergu: pamięć współczesnych i początki tradycji Apostoła Pomorzan (rekonesans) / 13
Marcin Stabrowski, Aksjosfera świętości w Żywocie z Pruefening Ottona z Bambergu / 53

22 listopada (2022)

Św. Otton - historia

Św. Otton urodził się około roku 1060. W młodym wieku był kapelanem na dworze księcia Władysława Hermana. Po powrocie do Niemiec został kanclerzem cesarza Henryka IV, a później Biskupem Bambergu. W roku 1124 na prośbę Bolesława Krzywoustego przybył na Pomorze i doprowadził do przyjęcia chrześcijaństwa chrześcijaństwa przez Pomorzan. Umarł 30 czerwca 1139 roku w Bambergu.


czytaj więcej

Archidiecezja
Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4
71-459 Szczecin

Misja Pomorska św. Ottona 1124

mapa